Veliyy isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Veliyy isminin Kuran’da geçen ayetleri, Veliyy isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Veliyy isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Veliyy İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالولي

Veliyy İsminin Anlamları

  • Veli, dost.
  • Velî, dost, emir sâhibi ve iyi insanların, yâni müminlerin dostu (velîsi) olup onlara yardım ederek işlerini yönetendir.
  • Bakara suresinin 257. âyetinde, yüce Allah’ın inananların dostu olduğu ve onları karanlıktan aydınlığa çıkardığı kaydedilir. Allah, dost olarak, insanları, yanlış olandan gerçeğe, doğruya sevk eder. Akılları doğru ve hakikat olanı bulma hususunda aydınlatır. Kalpleri yaratılış gayesine uygun hareket etme hususunda tenvir eder. Helal olanları kazanma yolunda yardımda bulunur. Erdemli olma için iyi ve güzel olanları tercih etmesi için insanlara yardım eder. İnanan kişiler de birbirlerinin dostlarıdır. Birbirlerine her konuda yardım ederler. Seçkin kullarının dostudur.
  • Müminlerin dostu olan.
  • Müslümanların dostu, onları sevip yardım eden.

Veliyy İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 2116 defa.

Her işinde Allah’ın yardımı için

Ya Veliyy ismini zikreden kıyamet gününde hesabı kolayca görülür. Okuyanın derecesi Allah katında artar. İçi ve dışı temizlenir. Kötülüklerden uzak olur. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan Allah’ın veli kullarından olur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Veliyy İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(2:257) Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlere gelince, onların dostları da tâğuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar.

Veliyy İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Veliyy Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları
4.7 (93.33%) 3 oy

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here