free web stats

Vâlî İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Vâlî Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

Vâlî isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Vâlî isminin Kuran’da geçen ayetleri, Vâlî isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Vâlî isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Vâlî İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالوالي

Vâlî İsminin Anlamları

  • Evreni ve evrende olan her şeyi yöneten.
  • Vâlî yardım eden, destek veren, işleri düzenleyen, yöneten anlamlarını taşır. Bu muazzam kâinâtı ve bütün hâdisâtı tek başına idâre eden demektir.
  • Mahlukatın işlerini yoluna koyan.
  • Bütün kâinatı idare eden, onların işlerini yoluna koyan.
  • İdare eden bu büyük kâinatı ve onda her an olup bitenleri idare edip yönetendir. İdare etme yeteneği O’nundur.

Vâlî İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 47

Sözünün tesirli insanların sevmesi için

Ya Vali ismini zikreden çeşitli afetlerden muhafaza olur. Makam ve mevkisi yükselir. Emrindeki herkes ondan korkar ve itaat eder. Emir ve istekleri yerine getirilir. Gece ve gündüz 10000 defa okuyan veli kullar mertebesine yükselir. Evliyalar ile görüşür.


Sponsorlu Baglantilar

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Vâlî İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

“O’nun emri, bir şeyi dileyince ona sadece “Ol!” demektir. O da hemen oluverir. O halde her şeyin mülkü ve tasarrufu (hükümranlığı) elinde bulunan Allah’ın şanı ne yücedir. Siz de yalnız O’na döndürüleceksiniz.” Yâ-Sîn sûresi (36), 82, 83

“Rabbiniz o Allah’tır ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra arş üzerine istiva etti (onu hükmü altına aldı), işi tedbir eyliyor. O’nun izni olmaksızın hiç kimse şefaatçi olamaz. İşte Rabbiniz olan Allah budur. O’na ibadet ediniz! Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız? Dönüşünüz hep O’nadır. Allah’ın vaadi haktır. Her şeyi ilk baştan yaratan O’dur. Sonra iman edip salih amel işleyenleri hak ettikleri ölçüde mükâfatlandırmak için geri döndürecek olan yine O’dur…” Yûnûs sûresi (10), 3, 4

Sponsorlu Baglantilar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir