ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Tevvâb İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın et-Tevvâb Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 16 Kasım 2013 0

Tevvâb isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Tevvâb isminin Kuran’da geçen ayetleri, Tevvâb isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Tevvâb isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Tevvâb İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالتوّاب

Tevvâb İsminin Anlamları

  • Tövbelere kucak açan.
  • Tevvâb, tövbeleri çok kabul eden, tövbe kapısını açık tutarak tövbe etme imkânı veren, bağışlayan demektir. Buna göre Allah, samîmî olarak günahlardan dönüp tövbe edenleri bağışlayandır.
  • Bütün tevbeleri kabul eden.
  • Tevbeleri kabul edip, günahları bağışlayan.

Sponsorlu Bağlantılar


Tevvâb İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 409 defa.

Tövbelerin kabulu için

Ya Tevvab ismini zikreden kişinin tevbesi kabul olur. Zalimin zulmünden kurtulur. Para ve geçim sıkıntısı ortadan kalkar. Rızık kapıları okuyana açılır. Günde 409 defa Ya Tevvab ismini zikreden kişinin dünyevi ve uhrevi bütün işleri halolur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Tevvâb İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(2:37) Derken Âdem Rabb’ından birtakım kelimeler aldı, (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak O, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir.

(2:128) Ey bizim Rabbimiz; hem bizim ikimizi yalnız senin için boyun eğen müslümanlar kıl, hem de soyumuzdan yalnız senin için boyun eğen Müslüman bir ümmet meydana getir ve bize ibadetimizin yollarını göster, tevbemize rahmetle bakıver. Hiç şüphesiz Tevvâb sensin, Rahîm sensin.

(4:64) Biz hangi peygamberi gönderdikse, sırf Allah’ın izniyle itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah’tan günahlarının bağışlanmasını dileselerdi ve Resul de onların bağışlanmasını dileseydi, elbette Allah’ı affedici, merhametli bulurlardı.

(49:12) Ey îmân edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

(110:3) Rabbini öğerek tesbih et, O’ndan bağışlanmanı dile, çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir

Bir Cevap Yazın »