ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Semî İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın es-Semî Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 15 Kasım 2013 0

Semî isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Semî isminin Kuran’da geçen ayetleri, Semî isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Semî isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Semî İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالسميع

Semî İsminin Anlamları

  • İşiten.
  • Semî işiten, işitme kuvvetine sâhip olan ve işitme gücünü verendir. O, hiçbir şartla ve kayda bağlı olmaksızın işitir. Herşeyi işiten, kullarının niyazını kabul eden demektir.
  • Gizli açık her sesi işiten.
  • Her şeyi en iyi işiten, duaları kabul eden.

Sponsorlu Bağlantılar


Semî İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 180 defa.

Duaların kabulu için okunur.

Ya Semi ismini zikredenin duaları kabul olur. 7 gün oruç tutup, halvete girerek Ya Semi ismini zikreden ulvi ruhların sesini işitir.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan es-Semî İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Enbiyâ sûresi (21), 4: “Peygamber: “Benim Rabbim gökte ve yerde (söylenen) her sözü bilir. O, her şeyi işitir, her şeyi bilir” dedi.”

Bakara sûresi (2), 186: “Şayet kullarım, sana Benden sordularsa, gerçekten Ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da Benim davetime koşsunlar ve Bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yol üzere gidebilsinler (arzularına doğruca erebilsinler).”

Kaaf sûresi (50), 16-18: “Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız. Onun sağında ve solunda oturmuş iki melek zabıt tutarken, insan hiçbir söz söylemez ki yanında (onu) gözetleyen, dediklerini zapteden bir melek hazır bulunmasın.”

A’râf sûresi (7), 55: “Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez.”

Tâ-Hâ sûresi (20), 7: “Sen (Allah’a ettiğin dua ve zikirle) sesini yükseltsen de (yükseltmesen de Allah’a birdir.) Çünkü O şüphesiz gizliyi de, gizlinin gizlisini de bilir.”

Bir Cevap Yazın »