Selâm isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Selâm isminin Kuran’da geçen ayetleri, Selâm isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Selâm isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Selâm İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالسلام

Selâm İsminin Anlamları

  • Esenlik kaynağı.
  • Her çeşit âfet ve kaderlerden emin olan demektir.
  • Selām ismiyle Allah, her türlü eminliğin, sâlimliğin aslı olup, ayıptan, kusurdan ve her çeşit eksikliklerden uzak olan yüce yaratıcı olduğunu kullarına belli etmiştir.
  • Her türlü tehlikeden kullarını selamette kılan.
  • Her türlü tehlikelerden selamete çıkaran. Cennetteki bahtiyar kullarına selâm eden.
  • Allah, her türlü eminliğin, salimliğin aslı olup, ayıptan kusurdan ve her çeşit eksikliklerden uzak olan yüce yaratıcı anlamındadır. Allah, yok olmaktan ve hatıra gelen her türlü eksikliklerden uzaktır. Buna göre dünyadan ve ahiretten emin olmak isteyenleri ve kurtuluşa ermek dileğinde bulunanları, kurtuluşa erdirecek olan da yalnız Allah’tır (el-Haşr, 59/23).

Selâm İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde zikir sayısı : 131

Korkulan her şeyden korunmak için okunur.

Hasta üzerine 121 veya 161 defa Ya Selam ismi okunursa hasta iyileşme gösterir. Es Selam ismini kağıda yazıp üzerinde taşıyan ve sürekli zikr eden; fenalık ve kötülüklerden emin olur. Ya Selam isminin zikrine devam eden kişi; cin, şeytan ve insanların hile ve vesveselerinden uzak olur. 66 defa bir kaba yazıp, 40gün aç karnına bu sudan içen vesvese hastalığından kurtulur. Günde 360 defa okuyanın her duası kabul olur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan es-Selâm İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(59:23) O, öyle Allah’tır ki, O’ndan başka tanrı yoktur. Mülkün sahibidir, son derece mukaddestir, selamete erdirendir, güveni sağlayandır, görüp gözetendir, üstündür, zorludur, büyüklükte eşi olmayandır. Allah, müşriklerin ortak koştuklarından münezzehtir.

Selâm İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın es-Selâm Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları
4.5 (90%) 2 oy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz