ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Reşîd İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın er-Reşîd Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 15 Kasım 2013 0

Reşîd isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Reşîd isminin Kuran’da geçen ayetleri, Reşîd isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Reşîd isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Reşîd İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالرشيد

Reşîd İsminin Anlamları

  • Doğru yola eriştiren.
  • Reşîd, bütün âlemleri dosdoğru bir nizam ve hikmetle âkıbetine ulaştıran demektir.
  • Bütün işlerini ezeli hikmetine göre neticeye ulaştıran.
  • İrşada muhtaç olmayan, doğru yolu gösteren..
  • Doğru yolu gösteren: İnsanları, peygamberlerin getirdiği ve tebliğ ettiği kitaplar vasıtasıyla doğru yola iletendir. Allah, bütün işleri ezeli takdirine göre yönetip, dosdoğru bir düzen içinde sonuca ulaştırandır.

Sponsorlu Bağlantılar


Reşîd İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 514

İçki ve zinadan kurtulmak ve güzel ahlak için

Ya Raşîd ismini zikredenin ameli kabul görür. Duası, niyazı, yalvarış ve yakarışları kabul olur. Okuyan ıslah olur. Pişman olacağı şeyler yapmaz. İşleri kolaylaşır.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan er-Reşîd İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Kehf sûresi (18), 17: “…Allah kime hidayet ederse, işte o, hakka ulaşmıştır; kimi de hidayetten mahrum ederse, artık ona doğru yolu gösterecek bir dost bulamazsın.”

Mülk sûresi (67), 19: “Üstlerinde kanatlarını açıp yumarak uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahmân’dan başkası tutmuyor. Doğrusu O, her şeyi görmektedir.”

Âl-i İmrân sûresi (3), 191: “Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. Ve “Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, Sen yücesin, bizi ateşin azabından koru.” derler.”

Bir Cevap Yazın »