ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Müzil İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Müzill Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 14 Kasım 2013 0

Müzil isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Müzil isminin Kuran’da geçen ayetleri, Müzil isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Müzil isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Müzil İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالمذل

Müzil İsminin Anlamları

  • Zillet veren.
  • Müzil, yüce Allah’ın lâyık olanları zillete düşüren, zelîl kılan, onları hor ve hakîr eden anlamına gelen bir sıfat isimdir. Zillete düşüren, hor ve hakir eden demektir.
  • İstediğini zelil kılan.
  • Dilediğini zillete düşüren, hor ve hakir eden.

Sponsorlu Bağlantılar


Müzil İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Ya Muzill ismini zikreden kişiye, istediği düşmanını Allah zelil kılar. Düşman ve zalim şerrinden emin olur, korunur. Düşmanını hezimete uğratır.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Müzil İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Gâşiye sûresi (88), 2: “Yüzler var ki, o gün eğilmiş, zillete düşmüştür.”

Kasas sûresi (28), 76: “Karun, Musa’nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona demişti ki: “Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.”

Ahkâf sûresi (46), 20: “İnkâr edenler ateşe arz edilecekleri gün onlara: “Siz dünya hayatınızda bütün güzel şeylerinizi harcadınız, onların zevkini sürdünüz, artık bugün yeryüzünde haksız yere büyüklük taslamanız ve yoldan çıkmış olmanızdan dolayı aşağılayıcı bir azabla cezalandırılacaksınız.” (denir).”

Kasas sûresi (28), 83: “İşte ahiret yurdu! Biz onu yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu arzulamayan kimselere veririz. (En güzel) akıbet, takva sahiplerinindir.”

Kıyâmet sûresi (75), 22, 23: “Yüzler var ki o gün ışıl ışıl parlar. Rabbine bakar.”

Bir Cevap Yazın »