ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Mütekebbir İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Mütekebbir Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 14 Kasım 2013 0

Mütekebbir isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Mütekebbir isminin Kuran’da geçen ayetleri, Mütekebbir isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Mütekebbir isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Mütekebbir İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالمتكبّر

Mütekebbir İsminin Anlamları

  • Bütün ihtişamın sahibi, Büyük ve büyüklenen.
  • Mütekebbir, kibirlenen, büyüklenen anlamına gelir.
  • Sonsuz büyüklük ve azamet sahibi.
  • Büyüklükte eşi, benzeri yok.
  • Allah’ın her hususta çok büyük ve azamet sahibi ulu bir yaratıcı olduğu anlamındadır. Büyüklük O’nun hakkıdır. Yaratılmışların hiçbirinin böyle bir hakkı yoktur. Allah, zatında sıfatlarında ve işlerinde, mutlak manada büyüklüğün tek sahibidir. Hiçbir insan için bu mânâda bir büyüklükten söz edilemez. Kendilerini büyük sanan nicelerinin, Allah’ın sonsuz kudreti ve büyüklüğü karşısında ne kadar küçüldükleri imkân imkânsız olan bir gerçektir. Büyüklük sevdasına kapılanların yok olmalarına, bazen küçücük bir olay hattâ çok küçük bir yaratık, bir mikrop bile yetmiştir. Bu gerçek karşısında insanlar hangi büyüklükten söz edebilirler?..

Sponsorlu Bağlantılar


Mütekebbir İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 662 defa.

İzzete ve refaha nail olmak için okunur.Ya Mütekebbir ismini hergün okuyan konuştuğu zaman karşısındakileri tesiri altında bırakır. Okuyanın hayır ve bereketi çoğalır. Her gün sabah namazının ardından 664 defa Ya Mütekebbir ismini zikreden itibarlı olur. Karşısındakiler ona itaat eder, sözü geçen bir kişi olur. Her gün müşteri saatinde 262 defa okuyanın bereketi artar. Kötü davranışları olan ve sürekli haram işleyen kişinin üzerine 262 defa okunursa o kişi davranışlarını düzeltir.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Mütekebbir İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Öyle Allah ki O, ilah yok O’ndan gayrı. Melik, Kuddus, Selam, Mümin, Müheymin, Aziz, Cebbar, Mütekebbir. Allah, onların ortak koşmalarından yücedir, arınmıştır.(Haşr:23)

Bir Cevap Yazın »