ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Latîf İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Latîf Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 09 Kasım 2013 0

Latîf isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Latîf isminin Kuran’da geçen ayetleri, Latîf isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Latîf  isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Latîf İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıاللطيف

Latîf İsminin Anlamları

  • İnce, letâfetli.
  • Allah’ın güzel adlarından (Esmâu’l Hüsna) birisi, kelime olarak latif, ince hoş, nüfuz edici, saydam, güzel, yumuşak, gizli, derin, lütufkâr gibi anlamları dile getirir.
  • Lütfu keremi bol olan.
  • Her şeye vakıf, lütuf ve ihsan sahibi olan.
  • En ince işlerin bile bütün inceliklerini bilen, nasıl yapıldığına nüfuz edilemeyen en ince şeyleri de yapan, seçilmez yollardan da kullarına çeşitli faydalar ulaştırandır (el-En’âm, 6/103).

Sponsorlu Bağlantılar


Latîf İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 129 defa.

Dileklerin olması, kısmet ve rızık için Okunur.

Ya Latif ismi; insana her hususta fayda veren, havassı en çok olan isimlerden biridir. Ya Latif ismini zikreden huzura kavuşur, her şeyde başarılı olur. Maddi durumu düzelir. Hasta olan iyileşir. Sıkıntı ve bunalımdan kurtulur. Arzu ve isteklerine kavuşur. Günde 16641 defa okunması tavsiye edilmiştir

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Latîf İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(6:103) Gözler onu göremez, O ise bütün gözleri görür; O, lütuf sâhibidir, herşeyden haberlidir.

(22:63) Görmedin mi Allah’ın gökten indirdiği suyla yeryüzü (nasıl) yemyeşil oluyor? Gerçekten Allah çok lütufkârdır, herşeyden haberdardır.

(31:16) “Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yâhut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mîzânına koyar. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, herşeyden haberdardır.”

(33:34) Oturun da evlerinizde okunan Allah’ın âyetlerini ve hikmeti anın. Şüphe yok ki Allah lütuf sâhibidir ve herşeyden haberdardır.

(42:19) Allah, kullarına Lâtif’tir (lütufkâr). Dilediği kimseyi rızıklandırır. Ve O, Kaviyy’dir (kuvvetli), Azîz’dir (yüce ve şerefli).

(67:14) Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.

Bir Cevap Yazın »