ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Kuddüs İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Kuddüs Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 09 Kasım 2013 1

Kuddüs isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Kuddüs isminin Kuran’da geçen ayetleri, Kuddüs isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Kuddüs isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kuddüs İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالقدّوس

Kuddüs İsminin Anlamları

  • Tertemiz.
  • Kuddûs, (Haşr Sûresi, son âyetler). Yeni Ahit’in Arapça çevirilerinde de yer alır. Her türlü hatâ, gaflet ve âcizlikten uzak, eksiklikten berî, mutlak kemâl sâhibi anlamına gelir. Kur’an’da Allah’ın, sonradan olma ve hiçbir tasvir kayıtlarına sığmayan, hakkında hiçbir eksiklik düşünülemeyen en mukaddes olan en yüce varlık olması, bu ismiyle de anlatılmıştır. Her türlü eksiklik ve ayıplardan münezzeh, arı olan demektir.
  • Bütün mahlukatı maddi ve manevi kirlerden arındıran.
  • Her noksanlıktan uzak ve her türlü takdîse lâyık olan.
  • Her türlü hata, gaflet ve acizlikten uzak, eksiklikten beri, mutlak kemâl sahibi anlamında. Allah, sonradan olma ve hiçbir tasvir kayıtlarına sığmayan, hakkında hiçbir eksiklik düşünülemeyen en mukaddes olan en yüce varlıktır (el-Haşr, 59/23; el-Cum’a, 62/1).

Sponsorlu Bağlantılar


Kuddüs İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 170 defa.

Günahlardan kurtulmak ve kalp temizliği için okunur.

Ya Kuddüs ismini zikreden kişi şehvetten kurtulur, ahlakı düzelir. Günde 100 defa okuyan kalbin manevi hastalıklarından kurtulup, insanlar arasında sevilen, saygı duyulan kişi olur. Vesveseden kurtulur. Şeytanın hilelerinden uzak olur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Kuddüs İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(59:23) O, öyle bir Allah’tır ki, kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur. O, mâlik ve sâhiptir, münezzehtir, selâmet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. Allah, puta tapanların ortak koştukları şeylerden münezzehtir.

(62:1) Göklerde ve yerde olanların hepsi padişah, mukaddes, azîz ve hakîm olan Allah’ı tesbih etmektedir.

Bir Yorum »

  1. Ali 12 Ağustos 2016 at 18:58 - Reply

    İyi bir site

Bir Cevap Yazın »