ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Kebîr İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Kebîr Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 09 Kasım 2013 0

Kebîr isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Kebîr isminin Kuran’da geçen ayetleri, Kebîr isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Kebîr isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kebîr İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالكبير

Kebîr İsminin Anlamları

  • Büyük.
  • Kebîr, büyük, yüce anlamında olup Allah’ın kâinatı hüküm ve kudretiyle idâre eden, herşeyi hükmü altına alan olduğunu belirtir ve pek büyük demektir.
  • Varlığının kemaline hudut yoktur.
  • Büyüklükte benzeri yok, pek büyük.
  • Büyük, yüce anlamında olup, Allah’ın kâinatı ve ondâkileri hüküm ve kudretiyle idâre eden, her şeyi hükmü altına alan sıfatının ismidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Kebîr İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 232 defa.

Hürmet görmek için okunur.

Ya Kebir ismini zikredenin ilmi ve bilgisi artar. İnsanlardan hürmet görür. Onu görenler, ondan çekinir. Yüce mertebelere erer. Borçlu kişiler günde 1000 defa okurlarsa borçlarını ödemeye muvaffak olurlar. İşinden haksız yere uzaklaştırılanlar, görevlerine ve işine geri döner.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Kebîr İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(13:9) Allah görünmeyeni de bilir, görüneni de. Büyüktür ve yücelerden yücedir.

(22:62) (Bu sonsuz güç şundandır:) Çünkü Allah, varlığı kendinden olan Hak’tır. Müşriklerin O’nu bırakıp da tapındıkları putlarsa hep bâtıldır. Şüphesiz Allah, yücedir, büyüktür.

(31:30) Bu da şundandır ki, Allah hakkın ta kendisidir. (İnsanların) O’ndan başka taptıklarıysa mutlaka bâtıldır. Şüphesiz ki Allah çok yücedir, çok büyüktür.

(34:23) Allah’ın huzurunda şefaat da fayda vermez. Ancak izin verdiği kimseninki müstesnâ. Nihâyet kalblerinden dehşet giderildiği zaman “Rabbiniz ne buyurdu?” derler. (Şefaat sâhipleri de): “Hakkı söyledi” derler. O, her şeyden yüksek ve büyüktür.

(40:12) (Onlara şöyle cevap verilir): “Bu azâb size şundandır: Tek Allah’a dâvet edildiğinizde inkâr ettiniz. Ama O’na ortak koşulunca inandınız. Artık hüküm, o yüce ve büyük Allah’ındır.”

Bir Cevap Yazın »