ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Kayyûm İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Kayyûm Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 08 Kasım 2013 0

Kayyûm isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Kayyûm isminin Kuran’da geçen ayetleri, Kayyûm isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Kayyûm isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kayyûm İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالقيّوم

Kayyûm İsminin Anlamları

  • Ayakta tutan.
  • Kayyûm, yarattıklarının işini çeviren, her işleneni bilen, evveli olmayan demektir.
  • Gökleri yeri ve bütün mahlukatı ayakta tutan.
  • Mahlukları varlıkta durduran, zatı ile kaim olan.
  • Baki ve ebedi olan; her şeyin O’nun kudret ve iradesiyle varlığını sürdürebildiği tek varlıktır (el-Bakara, 2/250; Âlu İmrân, 3/1).

Sponsorlu Bağlantılar


Kayyûm İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 156 defa.

Allah’ın izniyle her istekleri olur.

Ya Kayyum ismini zikreden kişinin tüm işleri zahmetsizce halolur. Teşebbüs ettiği her iş başarılı ve hayırlı olur. Uykusu hafifleşir, unutkanlıktan kurtulur. Ezber gücü artar.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Kayyûm İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(2:255) Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O dâima diridir (hayydır), bütün varlığın idâresini yürütendir (kayyûmdur). O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzûrunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlarsa O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun kürsîsi, bütün gökleri ve yeri kuşatmıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek, O’na zor gelmez. O çok yücedir, çok büyüktür.

(3:2) Allah, kendisinden başka tanrı olmayan, hayy ve kayyûmdur.

(20:111) Bütün yüzler; diri ve bütün yarattıklarını gözetip duran Allah’a baş eğmiştir. Bir zulüm yüklenen gerçekten hüsrana uğramıştır.

Bir Cevap Yazın »