ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Kādir İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Kādir Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 08 Kasım 2013 0

Kādir isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Kādir isminin Kuran’da geçen ayetleri, Kādir isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Kādir isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kādir İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالقادر

Kādir İsminin Anlamları

  • Kudretli.
  • Kādir, kudret sâhibi, tükenmez kudreti olan, istediğini dilediği gibi yapmaya muktedir olandır. Her türlü güç ve kuvvet de O’ndandır (el-Bakara, 2/20). İstediğini, istediği gibi yaratmaya muktedir olan, gücü yeten demektir.
  • Sonsuz kudret sahibi olan.
  • Dilediğini dilediği gibi yaratmaya muktedir olan.
  • Kudret sahibi, tükenmez kudreti olan, istediğini dilediği gibi yapmaya muktedir olandır. Her türlü güç ve kuvvet de O’ndandır (el-Bakara, 2/20).

Sponsorlu Bağlantılar


Kādir İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 305

İstediğini yapmaya gücü yetirmek.

Ya Kadir ismini zikreden arzu ettiği her şeyde muvaffak olur. Hasta olan şifaya kavuşur. Her abdest aldıktan sonra 100 defa okuyan düşmanına karşı zafer kazanır.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Kādir İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

“Şüphesiz Firavun ailesine de uyarıcı peygamberler geldi. Lakin onlar bütün âyetlerimizi yalanladılar. Biz de onları çok kuvvetli ve kudretli bir yakalayışla yakaladık…” Kamer sûresi (54), 41, 42:

“Takva sahipleri cennetlerde ve nehir kenarlarındadır. Güçlü padişahın (Allah’ın) huzurunda doğruluk koltuklarındadırlar.” Kamer sûresi (54), 54, 55:

(2:20): Şimşek neredeyse gözlerini alıverecek. Önlerini her aydınlatışında ışığında yürürler. Karanlık çökünce dikilip kalırlar. Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.

“(Ey Muhammed!) Sen onlara dünya hayatının misalini ver. Dünya hayatı, gökten indirdiğimiz bir su gibidir ki, bu su sayesinde yeryüzünün bitkileri (her renk ve çiçekten) birbirine karışmış, nihayet bir çöp kırıntısı olmuştur. Rüzgârlar onu savurur gider. Allah her şeye muktedirdir.” Kehf sûresi (18), 45:

Bir Cevap Yazın »