ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Hâlik İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Hâlık Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 07 Kasım 2013 0

Hâlik isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Hâlik isminin Kuran’da geçen ayetleri, Hâlik isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Hâlik isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Hâlik İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالخالق

Hâlik İsminin Anlamları

  • Yaratıcı.
  • Hâlik, Allah’ın yoktan vâr eder yaratıcılığına işâret eden sıfatıdır ve hiç benzeri olmayan bir şeyi meydana getirmek demektir. Bu anlamda Allah’tan başka hiçbir yaratıcı yoktur. Her şeyi yaratan O’dur. İnsanların ortaya koydukları şeyler yaratma değil, vâr olanlardan yeni bir şey elde etmektir. Allah yaratandır. O’nun dışındaki tüm varlıklar ise yaratılmıştır. Her şeyin varlığını ve geçireceği halleri takdîr eden, yaratan, yoktan var eden, büyüklükte eşi olmayandır.
  • Her şeyi yoktan yaratan.
  • Yaratan, yoktan var eden. Varlıkların geçireceği halleri takdir eden.
  • Allah’ın yaratıcı olduğunu belirten bir sıfattır. Yaratmak ise bir şeyi var etmek, hiç benzeri olmayan bir şeyi meydana getirmek demektir. Bu manada Allah’tan başka hiçbir yaratıcı yoktur. Herşeyi yaratan O’dur. İnsanların ortaya koydukları şeyler yaratma değildir; var olanlardan yeni bir şey elde etmektir. Allah, yaratandır; O’nun dışındaki tüm varlıklar ise yaratılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar


Hâlik İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde zikir sayısı : 731

İşlerde üzüntüden ve sıkıntıdan kurtulmak için okunur.

Ya Halık ismini zikredenin kalbi nurlanır. Her işte başarılı olur. Bela ve kötülüklerden korunur. İyileşmesi zor akıl hastalığı olanlar bu ismi yazıp taşımaları halinde faydasını görürler. Çözülmesi zor olan bir işi olan kişi; kıbleye yönelip 5115 defa Ya Halık ismini zikredip, işinin çözülmesi için dua ederse işi halolur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Hâlık İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

İşte Rabbiniz Allah bu! O’ndan başka ilâh yoktur; O, her şeyin yaratanıdır. O’na kulluk edin, O her şeye vekildir.(6:102)

De ki: “Göklerin ve yerin Rabbi kimdir?” De ki: “Allah’dır”. De ki: “Allah’dan başkalarını, o kendi kendilerine ne bir fayda, ne de bir zarar verebilenleri dostlar mı ediniyorsunuz?” De ki: “Hiç körle gören bir olur mu? Hiç karanlıklarla aydınlık bir olur mu?” Yoksa Allah’a, O’nun gibi yaratan birtakım ortaklar buldular da, bu yaratış kendilerince birbirine benzer mi göründü? De ki: “Allah, her şeyi yaratandır. O, birdir. Her şeye üstün ve kahredicidir.”(13:16)

Allah, her şeyin yaratıcısıdır. Her şey üzerine vekil de O’dur.(39:62)

İşte Rabbiniz, her şeyin yaratıcısı olan o Allah’tır. O’ndan başka ilâh yoktur. O halde (haktan) nasıl çevrilirsiniz?(40:62)

O, yaratan, var eden, varlıklara şekil veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nun şânını yüceltmektedirler. O, gâlib olan, her şeyi hikmeti uyarınca yapandır.(59:24)

Oku O yaratan Rabbinin adıyla!(96:1)

Bir Cevap Yazın »