ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Hâfıd İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Hâfıd Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 06 Kasım 2013 0

Hâfıd isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Hâfıd isminin Kuran’da geçen ayetleri, Hâfıd isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Hâfıd isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Hâfıd İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالخافض

Hâfıd İsminin Anlamları

  • Perişan eden.
  • “Allah’ın, emirlerini dinlemeyen, başkalarını beğenmeyen, büyüklenip hak ve hukuk tanımaz zorbaları rezil, perişan eden” anlamına gelen bir isimdir. Yukarıdan aşağıya indiren, alçaltan, dereceleri düşüren demektir.
  • Kâfir ve facirleri alçaltan.
  • Allah’ın, emirlerini dinlemeyen, başkalarını beğenmeyen, büyüklenip hak ve hukuk tanımaz zorbaları rezil, perişan eden anlamına gelen bir ismidir.

Sponsorlu Bağlantılar


Hâfıd İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 1481

Kötüden ve belalardan korunmak için okunur.

Ya Hafız ismini zikreden; korku, telaş, kötülük ve fenalıklardan emin olur ve korunur. Okuyana düşman saldıramaz. Cin, şeytan ve insan şerrinden korunur. Bu isim; korunması için, neye okunursa, o şey muhafaza olur, korunur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Hâfıd İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

Vâkıa sûresi (56), 3: “O alçaltıcıdır, yükselticidir!”

A’râf sûresi (7), 11-13: “Sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da meleklere: “Âdem’e secde edin” dedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı. (Allah) buyurdu: “Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?” (İblis): “Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.” (Allah) buyurdu: “Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık, çünkü sen aşağılıklardansın.”

A’râf sûresi (7) 16: “Öyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onlar(ı saptırmak) için Senin doğru yolunun üstüne oturacağım.”

A’râf sûresi (7), 23, 24: “Dediler ki: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!” (Allah) buyurdu: “Birbirinize düşman olarak inin, sizin için yeryüzünde belli bir süreye kadar yerleşme ve faydalanma vardır.” buyurdu.

Bir Cevap Yazın »