ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Gaffâr İsminin Anlamı Nedir? Allah’ın el-Gaffâr Adının Faziletleri, Zikri ve Sırları

ismininanlaminedirki 06 Kasım 2013 0

Gaffâr isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Gaffâr isminin Kuran’da geçen ayetleri, Gaffâr isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Gaffâr isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Gaffâr İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالغفّار

Gaffâr İsminin Anlamları

  • Bağışlayıcı.
  • Gaffâr, kullarının günâhlarını affeden ve çok bağışlayan yüce varlık anlamına gelir. Günâh işlemek insanların özelliği olduğu gibi, onların günâhlarını örtmek ve bağışlamak da yüce Allah’ın ayrılmaz sıfatlarındandı
  • Çok affeden.
  • Günahları örten ve çok mağfiret eden. Dilediğini günah işlemekten koruyan.
  • Kullarının günâhlarını affeden ve çok bağışlayan yüce varlık anlamına gelir. Günâh işlemek insanların özelliği olduğu gibi, onların günâhlarını örtmek ve bağışlamak da yüce Allah’ın ayrılmaz sıfatlarındandır.

Sponsorlu Bağlantılar


Gaffâr İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde 1281

Bağışlanmak ve günahlardan korunmak için okunur.

Ya Gaffar zikrine devam eden günahlarından, hata ve isyanlarından mağfiret bulur. Affolunur. Hasımlarının gözünde görünmez olur. Kavga ve savaş durumunda düşmanları tarafından görülemez. Gaffar ismini zikreden Allah’dan merhamet istemiş olur. Günde 1200 defa okuyan maddi ve manevi halini düzeltir. Gizli şeylerin esrarına vakıf olur. Sinirlenip herşeye parlayan kişiler bu ismi okursa öfkeleri yatışır. Kurşun levha üzerine yazıp üzerinde taşıyan zalimlerin şerrinden korunur.

Allahin-99-isimleri

Esma-ül Husna’dan el-Gaffâr İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(20:82) Bununla beraber, şüphe yok ki ben, tevbe eden, îmân edip sâlih amel işleyen, sonra da hak yolda sebat gösteren kimse için çok bağışlayıcıyım.

(38:66) “O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. O çok güçlüdür, çok bağışlayıcıdır.”

(39:5) O, gökleri ve yeri hakla yarattı, geceyi gündüzün üstüne sarıyor, gündüzü de gecenin üstüne sarıyor. Güneşi ve ay’ı emrine âmade kılmış, her biri belli bir süreye kadar akıp gitmektedir. İyi bil ki, gücü sonsuz ve çok bağışlayıcı olan ancak O’dur.

(40:42) “Siz beni Allah’ı inkâr etmeye ve bence hiç ilimde yeri olmayan şeyleri O’na ortak koşmaya davet ediyorsunuz. Ben ise sizi o çok güçlü ve çok bağışlayıcı olan Allah’a davet ediyorum.”

(71:10) “Gelin, dedim, Rabbinizin sizi bağışlamasını isteyin. Çünkü o çok bağışlayıcıdır.”

Bir Cevap Yazın »