ABCDEFGHİKLMNOPRSŞTUVYZ

Aliyy İsminin Anlamı Nedir? El-Aliyy Adının Anlamı

ismininanlaminedirki 05 Kasım 2013 0

Aliyy isminin anlamları, Kuran-ı Kerim’de ki Arapça ve Türkçe manası, Aliyy isminin Kuran’da geçen ayetleri, Aliyy isminin faziletleri, Esma-ül Hüsna yani Allah’ın güzel 99 isimlerinden Aliyy isminin sırları ve zikirlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Aliyy İsminin Özellikleri

Kökeni: Arapça

Arapça Yazılışıالعلي

Aliyy İsminin Anlamları

  •  Ulu, yüce, üstün olan.
  • Alî, yüksek, büyük ve yüce olan; güçte, bilgide, hükümde, irâdede ve diğer bütün yetkin sıfatlarında üstün olan anlamına gelmektedir.
  • Her şeyiyle yüce olan.
  • Yüceler yücesi, çok yüce.
  • Yüksek, büyük ve yüce olan; kudrette, bilgide, hükümde, irâdede ve diğer bütün kemâl sıfatlarında üstün olandır. Herşey O’nun hükmü ve emri altındâdır.

Sponsorlu Bağlantılar


Aliyy İsminin Faziletleri, Sırları ve Zikri

Günde Zikir Sayısı : 110

Zilleten kurtulmak ve ilim için

Ya Aliyy ismini zikreden kişi hor görülmez, onu gören herkez sever, sayar. Sözü dinlenir. Ahlakı düzelir, hikmetli konuşur. Kısmeti açılır, kötü huylarını bırakır.

Allahin-99-isimleri

Aliyy İsminin Geçtiği Kuran-ı Kerim Ayetleri

(2:255) Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idâresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.

(4:34) Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah’ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihâyet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

(31:30) Bu da şundandır ki, Allah hakkın ta kendisidir. (İnsanların) O’ndan başka taptıkları ise mutlaka batıldır. Şüphesiz ki Allah, çok yücedir, çok büyüktür.

(42:4) Göklerde ve yerde ne varsa, hepsi O’nundur. O çok yücedir, çok büyüktür.

(42:51) Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla veya perde arkasından konuşur. Yâhut da bir elçi gönderir de izniyle ona dilediğini vahyeder. Şüphesiz ki O çok yücedir, hüküm ve hikmet sâhibidir.

Bir Cevap Yazın »